Wróć do materiału Data: 28/10/2022

Czy e-learning może ocalić polskie uczelnie przed kryzysem energetycznym?

Wzięliśmy szybki oddech po pandemii, by chwilę po tym stanąć przed nowym wyzwaniem – kryzysem energetycznym.

Dziś wiemy że „Najstarszy polski uniwersytet, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, stanie w przyszłym roku w obliczu 700% wzrostu rachunków za energię elektryczną. W wartościach nominalnych uniwersytet będzie musiał znaleźć 182 miliony złotych na pokrycie rachunku za energię elektryczną w przyszłym roku, w porównaniu do 27 milionów złotych w 2022 roku.

Podczas gdy piszę ten krótki artykół uniwersytety w Polsce pracują nad programami oszczędzania energii. Pojawiają się plany ograniczenia liczby studentów do mniejszej niż dotychczas liczby budynków, by zaoszczędzić na oświetleniu i ogrzewaniu. Instalowane są pompy ciepła, panele fotowoltaiczne i energooszczędne oświetlenie LED. 

Niektórzy mają jednak bardziej zdecydowany plan. Niedawna zapowiedź Uniwersytetu Jagiellońskiego o przejściu na zajęcia online, które rozpoczną się w określonych dniach października i potrwają co najmniej do stycznia, a także rozważenie możliwości usunięcia piątków z planu zajęć, może być początkiem nowej normy. Wiele instytucji pójdzie w te same ślady a e-learning staje się czymś więcej niż tylko trendem lub planem awaryjnym. Staje się niezbędnym elementem każdej organizacji.

W tym tygodniu na różnych polskich stronach informacyjnych pojawiło się wiele informacji na temat zdalnego nauczania.

Na przykład w serwisie www.eska.pl dowiadujemy się, że coraz więcej uczelni decyduje się na wprowadzenie trybu hybrydowego lub na całkowite przejście na nauczanie online.

Wszystko wskazuje na to, że nauczanie zdalne może zaoszczędzić nie tylko czas i wysiłek zarówno wykładowców, jak i studentów, ale także energię!

Jeśli przyznamy, że LMS może pomóc uczelniom w dobie kryzysu energetycznego, to należy zadać dziś dwa zasadnicze pytania:

Czy wszystkie uczelnie w Polsce są gotowe na naukę online?

Czy platformy, z których korzystają, są przyjazne zarówno dla studentów, jak i wykładowców?

Właściwie wdrożona i przyjazna dla użytkownika platforma edukacyjna to obecnie nie tylko dodatkowa inwestycja, ale priorytet.

„Podczas gdy e-learning może pomóc w obniżeniu rachunków za energię, Enovation chce podkreślić, jak ważne jest, by robić to zgodnie z najwyższymi standardami, aby zapewnić efektywną i skuteczną naukę”. – Grzegorz Margas, Business Development Manager – Enovation Polska.

Jeśli potrzebujesz porady dotyczącej wdrożenia i zarządzania LMS, daj nam znać już dzisiaj.

Powiązane artykuły

Bądź pierwszym, który dowie się o naszych najnowszych wiadomościach i aktualizacjach